Kategorie bloga

Certyfikaty

Jakość

Nowa nitownica pneumatyczna FAR AU250. Jak działa i jak jej używać?

star_rateOcena artykułu 0

Nitownica pneumatyczna z automatycznym podajnikiem jest narzędziem, które przyspiesza proces łączenia dwóch blach.  Gwarancja trwałych oraz wytrzymałych połączeń nitowanych idzie w parze z doborem  i użyciem odpowiednich do tego celu narzędzi oraz elementów złącznych najwyższej jakości. Do czego dokładnie służy nasz nowy produkt w asortymencie, jakim jest Nitownica pneumatyczna z automatycznym podajnikiem nitów AU250 od marki FAR? Szczegółowej odpowiedzi udzielamy w dalszej części artykułu.

Jak przebiega proces nitowania?

Proces nitowania z nitownicą pneumatyczną AU250
W elementach, które mają zostać połączone przed nitowaniem muszą zostać wykonane otwory. Nity przekładane są przez przygotowane wcześniej otwory w przylegających powierzchniach. W następnym kroku za pomocą nitownicy poprzez zaciągnięcie gwoździa nitu, kiedy jego łeb przylega do łączonych materiałów nit odkształca się tworząc bulwę, która dociska do siebie połączone elementy. Jakość opisanego procesu nitowania zależna jest od doboru odpowiednich nitów do łączonych elementów, m.in od średnicy nitów, materiału, z którego zostały wykonane nity, jakości otworów oraz siły i skoku nitownicy.

Panel sterujący do nitownicy pneumatycznej AU250

Nitownica pneumatyczna po naciśnięciu spustu otwiera zawór sterujący. Sprężone powietrze wprawia w ruch tłok, który uruchamia proces zaciągania nitu – szczęki łapią za gwóźdź a następnie odciągając go do momentu, kiedy wskutek oporu stawianego przez materiał zerwie się on w przewidzianym przez producenta miejscu pozostawiając trwałe i estetyczne połączenie. Następnie powietrze wydostaje się z narzędzia poprzez wylot z tłumikiem i nitownica jest gotowa do  dalszej pracy, czyli do kolejnego cyklu nitowania.

To co wyróżnia nitownice AU250 z podajnikiem nitów

Co wyróżnia nitownice pneumatyczną AU250 z automatycznym podajnikiem nitów?

Opisywaną nitownicę wyróżnia przede wszystkim to, iż jest to narzędzie z automatycznym podajnikiem nitów. Oznacza to, że nitownica bez udziału operatora pobiera nity do kolejnych cykli nitowania. Aby było to możliwe narzędzie jest produkowane „na miarę” czyli uzbrojone aby zaciągać konkretne, wskazane przez użytkownika nity, które będą docelowo wykorzystywane podczas pracy narzędzia przez co zmiana typu lub rozmiaru nitów zrywalnych na inne wiąże się z koniecznością przezbrojenia narzędzia przez producenta lub autoryzowany serwis. Nitownica automatyczna AU250 jest dostępna z dwoma typami głowic: w wersji do montażu na ramieniu robota lub obsługiwanej przez operatora.

Głowica nitująca AU250 do obsługi manualnej

Głowica nitująca AU250 do obsługi manualnej przez operatora.

Głowica nitująca AU250 do montażu na ramieniu robota

Głowica nitująca AU250 do montażu na ramieniu robota.

Nitownica pneumatyczna z automatycznym podajnikiem nitów - specyfikacja

Narzędzie AU250 przystosowane jest do nitów, o średnicach Ø 3,2 mm - 5,0 mm, oraz nitów aluminiowych Ø 6,0 mm Poniżej znajduje się szczegółowa tabela informująca o rodzajach nitów, ich średnicy i materiale jaki można stosować do pracy z omawianym modelem nitownicy.

Tabela 1. Rozmiary oraz rodzaje materiałów nitów zrywalnych, które można zaciągać przy użyciu nitownicy AU250

Tabela - rozmiary i wymiary nitów zrywalnych do nitownicy pneumatycznej AU250

Tabela 2. Specyfikacja - Nitownica pneumatyczna z automatycznym podajnikiem nitów AU250

Tabela - specyfikacja nitownicy pneumatycznej z automatycznym podajnikiem nitów AU250

Inwestując w profesjonalne narzędzia oczekujemy, że dzięki nim praca będzie efektywniejsza i bardziej wydajna. Z tego powodu tak istotne jest dostosowanie parametrów nitownicy do wykonywanych działań. Więcej informacji z zakresu nitownic i parametrów zostało ujętych w artykule: Przelicznik jednostek ciśnienia: dowiedz się, jak obliczyć MPa na bar, PSI.

Podsumowanie

Podsumowanie - nitownica pneumatyczna AU250

Nitownica pneumatyczna z automatycznym podajnikiem nitów, model AU250 marki FAR -  jest to profesjonalne narzędzie, które zostało stworzone z myślą o usprawnieniu pracy, w której nitowanie elementów odgrywa istotną rolę. Odpowiednio dopasowane do aplikacji nity wysokiej jakości w połączeniu z wydajnym narzędziem gwarantują komfortową i ergonomiczną pracę, której efektem będzie trwałe i powtarzalne połączenie – czyli takie, do którego dąży się na linii produkcyjnej.