Certyfikaty
Nity zrywalne
Nity - rodzaje
Przy wykonywaniu rożnego rodzaju prac montażowych i budowlanych w pewnym momencie trzeba będzie wybrać odpowiedni rodzaj nitu, aby połączenia nitowane były trwałe i spełniały swoją funkcję. Podstawowy podział nitów ze względu na ich specyficzne zastosowanie wygląda następująco:
-
klasyczne nity - są najbardziej popularne z powodu ich uniwersalnego zastosowania; nity otwarte dobrze sprawdzą się do nisko obciążeniowych zastosowań;
-
nity zamknięte - umożliwiają zachowanie trzpienia oraz wykazują dobre właściwościami wodoodporne;
-
nity szczelne - składają się zazwyczaj z główki oraz z trzonu, a części łączone przy ich pomocy zachowują swoją szczelność.
Ze względu na rodzaj sworznia można wyróżnić:
-
nity pełne z pełnym sworzniem,
-
nity drążone,
-
nity rurowe z pustym sworzniem, znane także jako nity zrywalne.
Jakie nity do mocowania cienkich materiałów? Kształty główek
Kształt główki również ma duży wpływ na wykorzystanie nitu. Do najpopularniejszych pod tym względem należą nity z łbem kulistym, które cechuje niski profil, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie. Nitów z dużym kołnierzem używa się do mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Świetnie zamaskuje także zbyt duży otwór, zapewniając konstrukcji szczelność. Warto zwrócić uwagę na nity z łbem stożkowym, dzięki którym można uzyskać idealnie płaską powierzchnię.
Rodzaje materiałów - nity stalowe, nity miedziane i inne
Ponieważ rodzaj stosowanych nitów zależy przede wszystkim od nitowanych powierzchni, w naszej ofercie znajduje się duży wybór nitów ze względu na materiał wykonania.
Nity stalowe są najbardziej uniwersalne, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie. Nity miedziane bardzo dobrze przewodzą ciepło i prąd elektryczny. Z kolei nity aluminiowe, będące najbardziej zróżnicowaną grupą, mają właściwości zależne od tego, jak wysoka jest zawartość magnezu w stopie aluminium. Im niższe stężenie magnezu, tym są bardziej miękkie, dzięki czemu można wykorzystać je do łączenia delikatnych materiałów.
Gdy zawartość magnezu jest na poziomie ok. 3,5%, te metalowe elementy zyskują uniwersalny charakter. Nity, w których magnez przekracza 5% składu, są twarde, dzięki czemu wykorzystuje się je w materiałach podatnych na rozciąganie. Nity miedziano-niklowe przydają się w miejscach wyjątkowo narażonych na korozję oraz działanie wysokich temperatur. Nity nierdzewne z kolei sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest sterylność, np. w szpitalach oraz przemyśle spożywczym.
Nity produkuje się przeważnie z tego samego rodzaju materiału, z jakiego są wykonane łączone części. Jeżeli nituje się różne tworzywa, najlepiej wybrać nit z tego surowca, który ma większą odkształcalność. Chodzi bowiem o to, by nit był plastyczny, aby bez trudu utworzyła się zakuwka. Dzięki uniwersalności użycia nitowanie można stosować na nierównej i płaskiej powierzchni, do obróbki drewna, betonu, kamienia naturalnego, cegły pełnej, pustaków, miękkich materiałów izolacyjnych, płyt kartonowo-gipsowych oraz tworzyw sztucznych.
Nitownice - podstawowy podział
Nitowanie może odbywać się zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych, a pomagają w tym specjalistyczne narzędzia. Jak działa nitownica? Nitownice ręczne, zwykle wykorzystywane przez majsterkowiczów, wymagają użycia siły fizycznej. Są lekkie i poręczne, dzięki czemu nitowanie można wykonywać nawet na konstrukcjach przestrzennych. Z nitownic akumulatorowych korzystają profesjonaliści. Najdroższe, wykorzystywane głównie w budownictwie i w przemyśle, są nitownice pneumatyczne, które charakteryzują się dużą energią zaciskową.
Jest 20 produktów.