Rozmiary nitonakrętek

Nitonakrętki wymiary

Nitonakrętki to elementy, które znajdują swoje zastosowanie w budownictwie, pracach remontowych czy też w przemyśle. Dzięki nitonakrętkom możliwe jest wykonanie gwintów w materiałach, w których jest to kłopotliwe. Najczęściej mocowane są w cienkościennych profilach lub blachach i służą do robienia połączeń nitowych. Wyróżniamy wiele rodzajów i rozmiarów nitonakrętek. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą zarówno nitonakrętek jak i nitów oraz nitownic.

Co to są nitonakrętki?

Nitonakrętki zbudowane są z trzech części takich jak kołnierz, część gwintowana oraz część niegwintowana cienkościenna i służą do nitowania. Umożliwiają łączenie cienkościennych elementów, w których niemożliwe jest nagwintowanie otworu. Użytkowanie nitonakrętek jest bardzo proste. Polega na wkręceniu nagwintowanego trzpienia do kołnierza i osadzić nitonakrętkę w stworzonym otworze. Następnie należy docisnąć nitonakrętkę do materiału przez kołnierz oraz wykonać spęczenie, a na sam koniec usunąć trzpień.

Z czego wykonane są nitonakrętki?

Nitonakrętki wytwarzane są z różnego rodzaju materiałów. Wyróżniamy nitonakrętki z aluminium, które są łatwe w montażu oraz charakteryzują się elastycznością. Natomiast najbardziej wytrzymałe będą te ze stali nierdzewnej. Występują również nitonakrętki ze stali ocynkowanej.

Rodzaje i wymiary nitonakrętek

Nitonakrętki występują w wielu rozmiarach. Oznaczenie dotyczące rozmiaru danej nitonakrętki zwykle znajduje się na samym elemencie. Wymiary nitonakrętek określane są w skali od M3 do M12. Na rozmiar wpływa głównie średnica otworu w danej nitonakrętce.

Ponadto wyróżniamy różnego rodzaju kształty kołnierza. Najbardziej popularne rodzaje to nitonakrętki z kołnierzem grubym, wpuszczanym i cienkim. Możemy wyróżnić również nitonakrętki z kołnierzem stożkowym, cylindrycznym czy uniwersalnym.

Dzielimy je również na nitonakrętki sześciokątne, gładkie oraz radełkowane. Nitonakrętki różnią się również rodzajem zakończenia. Wyróżniamy zakończenie otwarte inaczej zwane przelotowym oraz zakończenie zamknięte, nazywane szczelnym.

Jakie jest zastosowanie nitonakrętek?

Nitonakrętki znajdują zastosowanie w wielu branżach. Bardzo często stosuje się je na budowie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nitonakrętki montuje się bardzo szybko, co jest istotne podczas prac budowlanych. W zależności od potrzeb, cały proces używania nitonakrętek może być też zautomatyzowany.

Certyfikaty

Jakość

Rozmiary nitonakrętek

Nitonakrętki sześciokątne zamknięte z mini-kołnierzem M6 ERC w wykonaniu standardowym produkowane są w powłoce ocynku galwanicznego w pierwszym zakresie nitowania 0,5-3,0 mm. Maksymalny moment dokręcania sześciokątnej M6 wynosi 14 Nm.