Nity skręcane - dlaczego warto je wybrać? Sprawdź!

star_rateOcena artykułu 0

Nity skręcane to jedna z najpopularniejszych metod łączenia elementów, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Jest to rozwiązanie szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, głównie w kaletnictwie czy też poligrafii. Nity skręcane gwarantują trwałe i wytrzymałe łączenie materiałów. Ponadto umożliwiają one wielokrotne zdejmowanie i zakładanie nitów. Poznaj zastosowanie i zalety jakie mają nity skręcane. Dowiedz się więcej!

Kaletnik

Nity

Jakie są podstawowe rodzaje nitów?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów nitów, takich jak:

 • Nity standardowe - to najbardziej popularne i powszechnie stosowany rodzaj nitów. Mogą być one wykorzystywane do wielu różnych prac.
 • Nity zamknięte - sprawdzą się w sytuacjach gdy ważna jest wodoszczelność, umożliwiają one zachowanie trzpienia.
 • Nity otwarte - najczęściej są one wykorzystywane przy pracach o niskim obciążeniu.
 • Nity zrywalne - składają się z dwóch części (łba i gwoździa). Tworzą one trwałe połączenie bez niszczenia przy tym powierzchni materiału.
 • Nity rozwidlone - są wykorzystywane podczas pracy z materiałami takimi jak plastik, laminat czy drewno, które charakteryzują się miękkością.
 • Nity szczelne - znajdują zastosowanie przy tworzeniu konstrukcji wodoszczelnych.
 • Nity skręcane - stosowane w takich branżach jak kaletnictwo czy krawiectwo. Pozwalają szybko i wygodnie łączyć różnego rodzaju materiały.

Podział nitów ze względu na rodzaj materiału

 • Nity aluminiowe - jest to zróżnicowany rodzaj nitów, a ich właściwości zależą od tego jaka jest zawartość magnezu w stopie aluminium. Im większa zawartość magnezu, tym są one trwalsze i nadają się do wykorzystania podczas prac z wymagającymi materiałami.
 • Nity stalowe - jest to rodzaj nitów o bardzo szerokim zastosowaniu.
 • Nity nierdzewne - są stosowane w przypadku, gdy występuje ryzyko powstania korozji oraz w miejscach gdzie wymagane jest zachowanie sterylności.
 • Nity miedziane - są stosowane jako przewodniki ciepła i prądu.

Nity skręcane - charakterystyka

Nity skręcane to elementy zdobnicze, dzięki którym możliwe jest wzmacnianie lub łączenie różnego rodzaju wytworów skórzanych czy tekstylnych.

Nity skręcane, choć na pierwszy rzut oka przypominają nity tradycyjne, składają się z dwóch elementów. Jest to ozdobny trzpień oraz śrubka, którą w niego wkręcamy. W celu zamontowania takiego nitu, należy wykonać odpowiedni otwór w materiale, przełożyć przez niego nit i skręcić dwie części ze sobą. Niewątpliwą zaletą nitów skręcanych jest możliwość wielokrotnego rozkręcania i montowania. Są to produkty o bardzo szerokim zastosowaniu. Tradycyjne nity nie mają takich właściwości. Ponadto nity skręcane są pokryte specjalną powłoką galwaniczną, dzięki czemu są odporne na ścieranie.

Kaletnictwo

Nity skręcane - jakie jest ich zastosowanie?

Nity skręcane to rodzaj łączników materiałów, które mogą pełnić też funkcję ozdobnych dodatków. Ich kształty mogą być różne, jednak najczęściej spotykane są te o płaskich główkach.

Nity skręcane znajdują zastosowanie wielu różnych branżach. Są to często wykorzystywane dodatki do różnego typu akcesoriów jak paski czy torebki oraz innych produktów wykonywanych przez kaletników. Metalowe nity skręcane są wykorzystywane do produkcji wyrobów galanterii skórzanej, w branży introligatorskiej związanej z poligrafią oraz do wszelkiego rodzaju produktów rękodzielniczych, odzieży czy obuwia. Są one wykorzystywane przy zdobieniu pasków czy też podczas tworzenia torebki. Dzięki tego rodzaju nitom, kaletnicy z łatwością tworzą wyroby trwałe i dobrej jakości.

Torebki

Jakie są zalety nitów skręcanych?

Łączenie różnego rodzaju materiałów za pomocą nitów skręcanych, to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Po pierwsze montaż tego rodzaju nitów jest szybki i łatwy, co przyspiesza czas produkcji. Ponadto ich montaż nie wymaga specjalnych umiejętności czy narzędzi, dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu branżach. Dodatkowo, tego rodzaju połączenia są wytrzymałe i zapewniają stabilność.

Nity skręcane - podsumowanie

Nity skręcane to produkty o szerokim zastosowaniu, które posiadają wiele zalet. Nit skręcany łączy w sobie zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne. Z łatwością mogą być one wykorzystywane w paskach, czy innych wyrobach skórzanych. Aby zamontować taki nit, nie potrzeba specjalnych umiejętności, co sprawia, że jest to rozwiązanie szybkie i proste. Odpowiedni dobór produktu z proponowanej oferty, to gwarancja zadowolenia klientów. Ważne jest, aby podczas zakupów rozpatrywać oferty od sprawdzonych i profesjonalnych sprzedawców, którzy spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Najwyższej jakości materiały i staranne wykonanie to podstawa. Jeśli odpowiednio wybierzemy interesujące nas produkty, możemy mieć pewność, że będą nam służyły wiele lat.